(01-03.03.2011 + 16-17.03.2011)

(nüfus: 1.400.000)

1978’de, ‘en güzel korunmuş, en az değişen tarihi alanı’ sayesinde Unesco koruması altına alınmış.

Tarih boyunca önemli, kapışılan bir yer olmuş Quito.

Sıcak diye tahmin edebilirsiniz dimi, alakası yok.. Etrafı hem aktif volkanik (Pichincha), hem kardan beyaz şapka giymiş yeşil dağlarla kaplı. Bir komşusu da vadi.

Inkaların yerleşim alanıymış.

‘Eski şehir’ merkez diye geçiyor. Güneyi, çalışan nüfusun yerleşim alanı. Kuzeyi ise modern kısmı.. alışveriş merkezleri, yüksek binaları, finans merkezleri..

Buraya ispanyolca öğrenmeye gelen de çok var.

Quito, Sıfır yüksekliğe 1km uzaklıkta,

Ekvator çizgisine 35km yakınlıkta. Ancak o da başka bir muamma. Çizginin orada olduğunu söyleyen 2 müze de yalancı. Çizgi o yola yakın ama müzelerin içinde değil.

Normalde kaçmaz benden böyle aktiviteler. Ama Kath ile son günümü saatlerce otobüste geçirmek istemedim açıkçası. Bana uyacağını söylese de Kath de içten içe istemiyordu bi de. Gitmedik sonuçta..

2. gelişimizde ise Kath ile ilk gün Gringoarea’da gezdikten sonra, güzel bir gece ardından O’nu yolcu ettim:( :( :( sniff sniff..

2. günümde ise breakdance dersine gittim :) çok eğlendimmm :) otra vez por favoooorrrr!

Tambien!

Görülesiler:


Eski şehirde: Plaza Grande + Plaza Grande kilisesi (içinde last supper resminin bir versiyonunu bulabilirsiniz. Masanın ortasındaki domuz başrolde! ) + Centro Cultural Metropolitano + Museo Alberto Mena Caamano + kuzeyinde Museo Camilo Egas + Basilica del Voto Nacional

San Fransisko Manastırı

Calles Garcia Moreno & Sucre

Plaza & Iglesia de Santo Domingo

El Panecillo

Casa De La Cultura Ecuatoriana

casa de cultura

casa de cultura 2

Museo Guayasamin & Capilla del Hombre

Museo Etnografico de Artesania de Ecuador

Museo de la Ciudad

Museo Nacional del Banco Central del Ecuador

Guapulo

La Mariscal

Park Itchimbia

Teleferik burda da var.

Parks: Parque La Carolina, Parque La Alameda, Parque El Ejido & Parque Metropolitano

Quito’nun yakınındakiler:

Ekvator çizgisini görmek için Mitad del Mundo

Biraz yakınında ise Rumicucho adlı Inka öncesi kalıntılar ve volkanik krater Pululahua var (Pululahua Geobotanical Reserve)

Hayvanat bahçesi

Antisana Ecological Reserve

Bellavista Cloud Forest Reserve conservation and bird watching lodge

Cayambe – Coca Ecological Reserve

Papallacta & Oyacachi thermal springs

Cotopaxi National Park

Mindo Nambillo cloud forest

Iliniza volcano

Pasochoa Wildlife Refuge

Pichincha (Rucu & Guagua) volcanoes

Accomodation: İlk gidişimizde değişik bir şey yaptık Kath’le ve bir ashram’da kaldık – bir Hare Krishna Ashramı. Günlüğü 7 usd ama 4 saat çalışman da gerekiyor – ki bu genelde ya temizlik, ya yemek oluyor.

Güzel yanları ise, 3 öğün, hem de vejeteryan yemeğin, bedelin içinde ve tüm aktivitelere ücretsiz katılabiliyorsun da! Sabah ve öğleden sonraları yoga var. Her gün bir konuşma var. Monklar var. Hayalimdeki kadar değil ama yine de güzeldi. Hayalimdekinde bi kere ingilizce konuşuyorlardı:p anlayamadığım bir dil değil ve 2 değil, 2002 monk vardı.

Zaten bir couchsurfer bulunca oradan ayrıldık ve Felix(the couchsurfer)’in evinde de 1 gece kalıp ilk Quito gezimizi böylece tamamlamış olduk.

2. gidişimizde ise New Bask diye bir hostelde kaldık merkezde olmak için. Girişe dikkat!

Nightlife: Felix’de kaldığımız gece çıktığımızda, bizi bir gece kulubüne götürdü ki şok!, herkes dans gösterisinden fırlamış gibiydi. Her biri, birbirinden özgün ve özgür, kuralsız ve korkusuz, ruhları ve bedenleri bütün olmuş, uçuyorlardı. Benim gözler ve ağız ‘o’ şeklinde tabi, gözlerimi ayıramıyordum.  İtiraf ediyorum, ben salsa vs ne demek hiçç bilmiyormuşum. O filmlerde falan gördüklerimiz var ya, büyük palavra! Onlar sadece hadi max 1 sene çalışmış olsunlar, bunlar doğduklarından beri salsa yapıyorlar alo!  Çok daha tutkulular! hareketli, özgür ve çılgınlar! … tarifi zor, yapılası daha da.. içlerinden fışkırıyor adeta hareketler, şaka gibiler… En çok hoşuma giden de, sürekli eş değiştiriyorlar. Biz de nasibimizi aldık neyse ki :) . En zevklisi bir zenci ile breakdance vs salsa yapmaktı… enfesti..