Bugün 15 milyon nüfuslu Ekvator’un, M.Ö. 9000’e kadar uzanıyor geçmişi. 6000 yıl önce Valdivyalılarla başlamış gözüküyorlar hayata. 11.yy’da 2 kültür benimsenmiş: Sahillerde yaşayan Cara’lar ve içerilerde yerleşim yapan Quito’lar. 1300’lere kadar da varlıklarını sürdürebilmişler. 3. önemli grup ise güneyde yaşayan Canari’ler – ki Onlar da daha sonra Inkalarla birleşmişler.

Malesef Ekvator da ispanyolların istilasına uğramış. Artık Yeni Granada’dan bir daha bahsetmeyeceğim. Ama Ekvator özgürlüğüne 1830’da kavuşmuş.

Galapagos adaları burdaaaaaa – başlı başına bir olay zaten

2008’den itibaren günümüzde ise, ayrımcılığı engelleyen, sağlığa ve eğitime daha çok yatırım yapan, hatta eşcinsellere bile hak tanıyan ve çok şükür ki yerlilere de daha çok olanak sağlayan bir yol izlemeye başlamışlar. Bunu kendini humanist olarak tanıtan başkan Rafael Correa’ya borçlu gözüküyorlar. Ancak O’nun için de çoğu politikacı gibi, ‘verdiği sözleri tutmuyor’ deniyor.

Dağlarda yaşayan insanlar kendilerini Serranos olarak, sahilde yaşayanlar ise Costenos olarak adlandırıyorlar. Aralarındaki çekişme büyük (- ki bunu Kolombiya’da da sezmiştim). Serranos’lar, Costenos’ları tembel olarak yargılıyorlar ve maymun (monos) diye lakaplıyorlar. Diğer taraftan Costenos’lar ise Serranos’ları burunları havada bulup, gereksiz formalitelerle uğraşmakla suçluyorlar.

Ekvator’un %40’ı, fakirlik oranının altında yaşıyor. LP’e göre, bu onları mutsuz etmenin tam tersine, hayata bağlanmaktan alı koymuyor.

%65 mestizolar, %25 yerliler, %7 ispanyollar ve %3 zenciler olarak bölünmüş nüfus.

Milli sporları futbol, fakat voleybol, bullfighting ve horoz savaşı da bir o kadar meşhur.

%95 nüfus katolik.

20.000 farklı bitki çeşidi ile dünyanın en fazla çeşit sunan ülkelerinden biri Ekvator. (Tüm Kuzey Amerika’da toplam sadece 17.000 çeşit olduğu kıyasıyla, farkı sezebilirsiniz). 300 ayrı memeli hayvanı ve 1600’u aşan kuş cinsi de hayranlığa bedel.

Haziran, Ağustos, Aralık ve Ocak ayları yüksek sezon, Eylül’den Kasım’a ve Şubat’tan Mayıs’a ise düşük sezon olarak geçiyor.

Geleneksel Andean müziği olan folklör müziği, yerel müzikleri. Kuzeybatı’da Marimba, Afro-ekvatorlular tarafından popüler. Kolombiya’nın etkisinden gelen cumbia, burda daha melankonik seslere sahip ve elektronik ork eşlik ediyor. Gençler genelde reggaeton dinliyor.

En çok benzin, mineraller, muz ve karides eksport ediliyor.

Chevron krizini hatırlarsınız, Amazonlara umarsızca döktüğü milyarlarca galon toksik artık yüzünden 1985-1998 arası 2091 kanser vakası görülmüş! ve bu da 1041 ölüme sebep olmuş!.

Para birimleri usd olarak geçiyor.

Görülesiler:

Quito*

The Oriente

Galapagos adaları

Banos*

Isla de Plata

Esmeraldas

Atacames

Montanita beach

Ambato*

Canoa*

Otavalo (Inkaların zamanından kalan bir mercado)

The Quilotoa Loop

Playa de Oro

Guayaquil

Chimborazo, Ekvator’un en yüksek volkanı

Cotopaxi, 2. en yüksek volkanı ve Illinizas