İsmini Christopher Colombus’tan almış Kolombiya,

45 milyon nüfusuyla Güney Amerika’nın Brezilya’dan sonraki en kalabalık ülkesi

Afrika’dan zamanında getirilen köleler, sömürgeci İspanyollar, Orta doğu ve Avrupa’dan yapılan göçler ve ülke içindeki coğrafi değişikliklerden ötürü çok zengin bir etnik yapısı var.

%58 melez, %20 beyaz, %4 siyah, %3 siyahlarla Amerika yerlilerinin karışımı,%1 Amerika yerlileri ve %14 diğer olarak geçiyor bölünmeler..

İlk önce Muisca, Quimbaya ve Tairona yerlileri tarafından keşfedilmiş Kolombiya toprakları. 1499’da İspanyolların gelmesiyle, yerliler otoritelerini kaybetmişler ve Panama yazımda da bahsetmiş olduğum gibi şimdilerin Kolombiya, Venezuela, Ekvator, Panama ve Brezilya’nın kuzeyini oluşturan Yeni Granada ülkesi halini almışlar. 1819’da bağımsızlıklarını İspanyollardan kazanabilmiş ve 1886’da özgürlüklerini ilan etmişler.

Politik partiler yüzünden bitmek bilmeyen savaşlar, gerilla ve uyuşturucu problemleri paralelinde, dünyanın malesef en fazla intahar kayıtlarından birine sahip Kolombiya.

Zengin ile fakir arasındaki uçurum o kadar büyük ki, zengin kesim (%10), fakir kesimden 80 kat daha fazla kazanıyor ve hatta ülkenin yarısını kalkındırıyormuş. Kenar mahallelerde %80’i bulan fakirlik oranı, şehilerde %60’larda nüfus ediyormuş.

Latin Amerika’nın en büyük 4. ekonomik verilerini sergilemelerine rağmen, dağıtımdaki eşitsizlik de huzuru bozan öncelikli etkenlerden olsa gerek. Halkın hala yarısı fakirlik sınırının altında yaşıyor.

Pablo Escobar da bildiğiniz gibi Kolombiyalı (filmlere bile konu olan Medellin çetesinin ele başı). Yüzlerce insan öldürmesinin dışında, fakirlere zorro’culuk da yaptığından, kimilerinin ise kahramanı. Polislerle yaptığı işbirlikleri de cabası..

Çoğunluk katolik

Aile kavramı çok önemli

Futbol da öyle

Karayip sahilleri, Afika kültüründen etkilenerek, Cumbia, Mapale ve Porro ritimlerini yakalamış. Akordeyon ile Vallenato müziği de burda doğmuş.

Pasifik sahillerinin müziği Currulao, Afrika vurmalı enstrümanlarının ispanyol etkisiyle oluşmuş.

Shakira, Carlos Vives, Toto La Momposina ve Juanes, ünlü Kolombiyalı şarkıcılardan..

Sınırları zorlayarak, tarzları harmanlayan ünlü isimler ise: Pernett and the Caribbean ravers, Berlinesque bass’larını, cumbia ritimleri ile, Bomba Estereo, rock ile cumbia’yı, Choc Quib Town ise hip hop ile birleştirerek ün yapmış.

Veeee en güzeli en sona J Botero da buralıııı!!! O da Medellin’den. Şişman figürleriyle dünyaya kendini tanıtan ünlü ressam. Çok iyi başka isimler de var: Pero Nel Gomez, Luis Alberto Acuna, Alejandro Obregon, Rodrigo Arenas Batancur klasiklerden.. Bernardo Salcedo, Miguel Angel Rojas ve Doris Salcedo ise çağdaşlardan.

1 usd : 2000 pesos (Colombian Pesos) (cop)

Mayıs ayından Ekim’e yağışlı, Temmuz’un son 2 haftası, Ağustos ve yılbaşı zamanı ise turizmin bol olduğu sezonlar

Malesef ülkedeki iç bozukluklar, doğayı da etkilemiş.

Kamboçya ve Afkanistan’dan sonra, mayın tarlası şehit sayısında 3. sırada..

Neyseki metrekareye düşen hayvan ve yeşillik sayısı bakımına dünya birinciliğini hala taşıyorlar.

Görülesiler:

Cartagena*

Bogota*

Amazon ormanları

San Agustin

Ciudad Perdida

Medellin

Taganga*