(16-17.02.2011)

Ukalalık yapmak için değil ama benim gibi neredeyse Orta Amerika’nın tüm koloniyel şehirlerini gezmiş birini bile etkilemeyi beceren Cartagena için şahsen ayrıca heyecanlıyım da. Yelkenliden sonra ilk toprağım! Güney Amerika’ya ilk adımım! Kolombiya’ya da!

Rengarenk evlerin balkonlarınlardan taşan begonviller, Karayip sahilleri ve adaları, Kartagena’nın koloniyel yapısına romantik renkler katarken, gökdelenleri farklı bir uç sergiliyor.

Insanlar ise sıcacıkkk, rengarenk.. Sokakta dans gösterileri, sanat eseleri..


Gördüğüm en entellektüel şehirlerlerden biri de kendisi.. Sokakta yemek satanlardan çok kitapçılar vardı.

Sevgili Cartagena, 1533’de Pedro de Heredia tarafından keşfedilmiş. Malesef konumu sayesinde çok popüler olduğundan, tarihinde bir sürü kuşatma anısına sahip. İspanyollara çok güzel bir liman sağlayarak, ticaret hayatına başlamış. Yerlilerden aldıkları hazineleri burda saklayan ispanyollar, haliyle korsanların ilgisini de istemeden çekmişler. Hazinelerin çoğu, tabi büyük gemilerle, İspanyol topraklarına götürülmüş de.

O zamanlardan kalma sokakları…

calles

calles (1)

Sokak yemekleri…


halk otobüsleri de çok şeker..

transportacion 2

Görülesiler:

Şehir içindekiler:

Merkezin her sokağı bence görülmeye değer (El centro ve San diego) + Getsemani + old town + Puerta del reloj + plaza de los coches + el portal de los dulces + plaza de la audana + museo de arte modern + museo  naval del caribe + plaza de bolivar + calle santo domingo + las bovedas + muelle de los pegasos + Castillo de san felipe de barajas

Şehir dışındakiler:

Islas del rosario

Playa Blanca

Volcan de lodo el totumo – ki burda çamu banyosu yaptıktan sona gölde temizleniyorsunuz!

San andes & providencia

Mompos

Accommodation: Cartagena San Roque Hostel’ında 20.000 pesos’a kaldım ama 26.000 civarına mükemmel hosteller vardı.