Monarsi ile yonetilen Tayland’in nufusu 63 milyon,

ki bunun %10’u Tayca ‘melekler sehri’ anlamini tasiyan baskent Bangkok’da yasiyor.

En cok budhism (theravada) hakim (%90), ardindan islamiyet ve animism.

En onemli degerleri aile, din ve monarsi. (Tayland’daki seks turizminin en önemli sebeplerinden biri de, ailelerine destek olmak için fuhuş sektörüne dahil olmalarıymış).

Namaste vucut hareketine devam ama bu sefer ki yeni kelimemiz ‘wai’ / sai wai dee

Burda da sinif var (according to their wealth, status, personal and political classes). Buyuk sinif (poo yai) ve kucuk insanlar (poo noy) olarak geciyor. Diyelim bir grup yemege cikti, en buyuk sinifta olanin, cebindeki tum paraya mal olsa da, tum masayi karsilamasi beklenirmis, yoksa kulturlerinin bozulduguna inanirlarmis.

 Eskiden isleri yine hep kadinlar yaparmis. Hatta kocalari, Onlari ve cocuklarini satma hakkina bile sahipmis! Upscale kadinlar sonunda kendi kocalarini kendi secerek, bu sacma durumun sona ermesini saglamislar!

Toplum, tum erkeklerin en azindan 1 hafta monk olmasini bekliyor. (ama malesef cok seyrek goruyorum artik onlari ve ozledim bile)

Kafa en onemli yermis Thai’lilar icin de. Bu yuzden dokunmayin yada uzerinden birsey vermeyin deniyor.

 Ayni mantikta ayak da yine en asagi yer olarak goruldugunden birseyi ayakla uzatmak yada ayak altini gostermek ayip ve ciddi bir tabu! (Lonely Planet sayfalar ayirmis bu konuya).

  Evlenme yas ortalamasi 27. (Dugunlerinde gunlerce surebilen bir suru adet var ama baslicalari: baslikparasi/ceyiz + monk ceremony (bagis ve onlardan dua alma da var) + altin zincirlerle kapilari acma + kafalarinin uzerinde zincirle baglanmalari ve herkesin onlarin ellerinden su dokmesi)

 Herseyi eglence ile karistirmak kulturlerinde nerdeyse sart! Calisirken bile birbirleri arasinda sakalasarak, flirtleserek gunlerinin guzel gecmesini sagliyorlar. Buna da kulturlerinde ‘sanuk’ diyorlar.

  62 yil ayni kralla en uzun krallik rekorunu kirmislar.

Beklenildigi uzere, dunyada en cok pirinc eksportu burdan gerceklesiyor.

Bir suru tribe var – en cok ilgimi onlar cekiyor – inanislarinin basinda animism. Animism favorim!!!. Bu inanışa göre her türlü her nesne bir ruhi varlık veya ruh tarafından yönetiliyor. Hemen her Tayland evinin önünde bulunan ve ruh evi olarak bilinen kuş kulübesi benzeri yapılar, önceden evin inşa edildiği arazide yaşadıklarına inanılan ruhlar için tahsis ediliyor. Ruhları mutlu kılmak için bu yapılara düzenli olarak adaklar adanıyor. Aksi takdirde ruhların eve gelerek huzursuzluk çıkartabilecegine inaniliyor.

Ayrıca Tay toplumunda hayaletlere de yoğun bir şekilde inanılıyor!.

Tayland kültüründe başkalarına karşı tolerans göstermek ve çatışmadan kaçınmak son derece önemli. İnsanları eleştirmek, azarlamak, kavga etmek son derece ayıp sayılıyor.

Guney Asya’nin en cok ziyaret edilen ulkesi Tayland’da kiyafet icinde donsuz cikmak yasak. T-shirtsuz araba kullanmak da oyle. Monarsi hakkinda elestiri yapmak bile yasak!

En sevdigim festivalleri; Monkey buffet festivallerinde, maymunlara bu kadar turist sagladiklari icin ziyafet veriyorlar.

Isik festivallerinde ise goge ve nehirlere atesler, mumlar sunuyorlar, boylece negatif enerjiyi yolladiklarina inaniyorlar.

Tayland’da LGBT bireylere karşı da büyük bir hoşgörü gösteriliyor, her türlü işte çalışabiliyorlar. Hatta kabareleri ve guzellik yarismalari bile var!

Asıl adı Muay Thai olan Tayland boksu dünyaca ünlü ve Tayland’daki en popüler spor dallarından biri.

 6 ayri dans/gosteri cesidi varmis. Mesela ‘Kohn’ denilen dans turunde bayanlar, erkekler, maymunlar ve seytanlar rol aliyor. Hindistandan etkilenmeler var ve kuklalar ve maskeler de agirlikta.