Nepal / Katmandu’ya uçarken, yeni bir masal diyarına gelmek üzere olduğumuzun hayalindeyim. Üzerine pilotun ‘Himalayalar’ anonsu, masalıma bol heyecan, adrenalin ve görkem katıyor. Şimdilik kuşlar diyarından seslensem de, dilerim, bir de sürüngen olurum Himalayaların altında, hiç’liği yaşamak adına!

İlk izlenim: Hindu’lar için en önemlisinin ruh sağlığı olduğunu tahmin ediyorum Ama bu pislik, toz, doman, grilik.. içlerini yansıtmıyor belli ki.. Sistem içindeki çaresizliğin mi resmi bu kirlilik.. Benim masal dünyam daha pembeydi sanki.. Kathmandu da baya kaotik geldi bana, Hindistan’ı aratmayacak gibi.. Belki kokusu daha az ve kornaları o kadar sık değil.

Eşyalarımızı bıraktıktan sonra (Hotel Manang, room no 404) çok şeker bir café’de çorbamızı içip keşfimize başladık.

Her yerde renkli bayraklar var, sanırsam masalım başlıyor!

NEPALİ’S STATE OF MIND:

Otelimiz buranın en iyi bir semtinde (Thamal). Dolayısıyla yakınında restoranlar, cafeler, barlar, butikler ve koca bir meydan bulmak mümkün oldu. Dükkanlar, manavlar ve vitrinler de çok daha düzenli Hindistan’a nazaran. Seyyar satıcılar bile öyle.

Nepal’i de gelmeden önce tur ayarlayarak çözmüştük. Kendi başımıza belki de çooook daha uygun çıkabilecekken günahımız: 4 gunluk tur icin (3 farkli sehir +3 yildizli hotel + sightseeing + rehber + tum girisler + sofor + aradaki transportationlar dahil) 200.-USD.